Directoarea Centrului Syene pentru Educaţie, psihologul și psihoterapeutul Ursula Nicolae a publicat în secţiunea Opinii Digi24 analiza Românii încep să caute alt fel de politicieni. Contribuie la cercetare. “
În perioada tranziției, românii voiau lideri politici puternici — cineva care să le rezolve problemele în timp ce ei preferau să nu se implice civic, explică cercetătoarea Ursula Nicolae. Acum, situația pare să se schimbe, cel puțin în mediul urban: se caută politicieni morali.
Cât de diferiţi sunt politicienii de oamenii obişnuiti şi ce asteptări avem de la ei? Dacă doriţi să paicipaţi la cercetarea profilului de personalitate al politicianului ideal, vă adresăm rugămintea de a completa chestionarul.